In Blog

Narciarstwo i snowboard to piękne sporty. Każdy kto ma możliwość, powinien spróbować Swoich sił na stoku. Oprócz niesamowitych krajobrazów czeka na Nas spora dawka zabawy i ruchu.

W internecie znajdziemy tysiące modeli od wielu różnych producentów, zatem jak dobrać gogle narciarskie/snowboardowe do naszych potrzeb? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Dopasowanie gogli do kasku i twarzy– Jest ono kluczowe nawet najlepsza optyka nie zrekompensuje nam parujących i zsuwających się gogli narciarskich, snowboardowych. Zatem zachęcamy wszystkich do jeżdżenia w goglach i kasku, ponieważ na stoku rozwijamy bardzo duże prędkości, mamy styczność z wieloma osobami oraz przy trasach czeka na nas wiele niebezpieczeństw w postaci drzew czy słupów.

 

 • Gdy już posiadamy pasujący kask, dopasowujemy do niego gogle narciarskie, snowboardowe. Najważniejsze, aby nie występowały szpary pomiędzy kaskiem, a goglami. Przez szpary będzie wpadać powietrze, najczęściej zimne, które spowoduje obniżenie komfortu jazdy na nartach i snowboardzie. Jeśli gogle narciarskie, snowboardowe zsuwają się z twarzy i uciskają na Nasz nos, to znaczy, że musimy wymienić kask na większy. Natomiast przy zakupie za dużego kasku, zakładamy dodatkowe warstwy w postaci czapek, które powodują nadmierne pocenie się czoła, które wpływa na zaparowanie naszej szybki w goglach narciarskich, snowboardowych.

 

 • Podsumowując:– Nie mogą występować luki, szpary pomiędzy kaskiem, a goglami narciarskimi, snowboardowymi

  – Kask musi być bardzo dobrze dopasowany. Gogle narciarskie, snowboardowe nie powinny nam spadać z twarzy. Pamiętajmy o zachowanym paragonu, jeśli gogle czy kask będą nadmiernie ruszać się podczas jazdy, wymieniamy na inny model.

 

Systemy technologiczne – Po znalezieniu modeli gogli, które są wręcz skrojone na miarę Naszej twarzy oraz są dopasowane do kasku, przejdźmy do bardzo ważnej części technologicznej.

Poniżej wymienimy najbardziej popularne systemy technologiczne występujące w goglach narciarskich, snowboardowych.

 • Anti-Fog – System przeciw parowaniu.

 

 • Anti-Scratch – System chroniący przed zarysowaniem szybki.

 

 • Filtr UV400 – jest on podstawowym system w goglach. Ochroni Nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC.

 

 • Wywietrzniki na obwodzie ramki – jeśli chcemy posiadać gogle narciarskie, snowboardowe nieparujące warto zakupić model z wywietrznikami na całym obwodzie ramki. Pomogą w cyrkulacji powietrza i zmniejszą ryzyko zaparowania szybki.

 

 • Wymienne szkła mocowane za pomocą magnesów – Pozwolą nam na bardzo sprawną i szybką wymianę szkieł w Naszych goglach narciarskich.

 

 • Powłoki lustrzane – Zmniejszają ilość odbijanego światła oraz poprawiają kontrast widoczność

 

 • Polaryzacja – Polega na blokowaniu szkodliwych odblasków powodowanych przez promienie słoneczne

 

 • Fotochrom – Kolor barwy szybki jak i przepuszczalność zmienia się poprzez natężenie światła. Podczas intensywnego słońca szybka się przyciemnia, natomiast podczas pochmurnych warunków rozjaśnia.

Wymiary i kształt – Jeśli zakupujemy gogle narciarskie, snowboardowe online, to sprawdźmy dokładne wymiary i kształt, aby móc oszacować dopasowanie gogli z kaskiem. Szczególnie zwróćmy uwagę na górną część gogli i kasku, w tym miejscu najczęściej występują szpary, aby kształt górny gogli był jak najbardziej podobny do profilu górnego kasku.

 

Rodzaj ramki – wyodrębniamy gogle narciarskie, snowboardowe z trzema rodzajami ramki:

 • pełna ramka – zapewni dodatkową ochronę szybki przed zarysowaniem
 • częściowa ramka – wspomoże ochronę szybki przed zarysowaniem oraz powiększy zakres widoczności
 • bezramkowa – zapewni duży zakres widoczności

 

Kształt soczewki – Razem z rodzajem ramki ma wpływ na zakres widoczności przez gogle. Sferyczny kształt soczewki daje nam największy zakres widoczności przez gogle narciarskie, jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto jest dobrać w wersji bezramkowej. Jedynym minusem jest brak dodatkowej ochrony przez ramkę. Zatem rozsądnym wyborem jest połączenie pełnej ramki i sferycznego kształtu soczewki. Gogle narciarskie, snowboardowe z cylindrycznym kształtem soczewki będą bardzo dobrym wyborem dla osób o węższym profilu twarzy.

 

 

Recent Posts
0
jakie okulary na rower, okulary fotochromowe na rower, okulary na rower męskie, okulary na rower damskie, okulary na rowerokulary na rower, okulary szosowe, okulary do biegania, okulary do triathlonu, gogle na rower